Úvod > Škola > Aktuálně > Lyžařský výcvik 2020

Lyžařský výcvik 2020

2.2.2020
7.2.2020

Jeseníky (Rapotín, Velké Losiny, Loučná nad Desnou, Kouty nad Desnou)

Lyžařského kurzu se v letošním roce zúčastnilo celkem 14 žáků druhého stupně naší školy. 11 žáků bylo ze sedmé třídy, pro kterou je lyžařský kurz určen. Ostatní se pak přihlásili z jiných tříd. 7 žáků ze zúčastněných využilo možnosti zapůjčit si část nebo celou lyžařskou popř. snowboardovou výzbroj ze školy. Škola navíc nabízí žákům školy možnost půjčit si toto vybavení i na soukromý pobyt na horách třeba s rodiči v rámci rozvíjení lyžařských dovedností.

Ubytování: Jako každý rok jsme byli ubytováni v rekreačním zařízení Losinka v Rapotíně u Velkých Losin v pokojích po čtyřech až sedmi žácích. Stravování probíhalo ve vedlejší budově. Snídali jsme formou švédských stolů, takže každý mohl posnídat podle své chuti. Obědvali jsme pak dle místa lyžařského výcviku - 2x v rekreačním zařízení Oáza u sjezdovky v Loučné nad Desnou, 2x v ubytovacím zařízení Losinka, kde nám v pátek na naše přání udělali smažený sýr s hranolky a 1x v restauraci v Koutech nad Desnou. Navíc jsme dostávali s sebou dopolední a odpolední svačiny.

Doprava: Do ubytovacího zařízení nás dovezl autobus. Do lyžařského střediska v Loučné nad Desnou nás pak vozil každé ráno autobus, který nás odpoledne odvezl zase zpět. Ve čtvrtek, kdy jsme lyžovali v Koutech nad Desnou, jsme využili služeb skibusu, který v ceně skipasu sváží lyžaře do svého střediska.

Lyžování a snowboarding: Rozděleni jsme byli celkem do 2 družstev. Snowboardistům se věnoval instruktor Václav Sychra. Družstvo lyžařů pak provádělo praktický výcvik pod vedením Jiřího Lorence. V pondělí a úterý dopoledne i odpoledne jsme se učili lyžařským dovednostem. Ve středu jsme lyžovali pouze dopoledne. Odpoledne jsme pak vyrazili do termálních lázní ve Velkých Losinách, abychom si od lyžování pořádně odpočali. Ve čtvrtek nás čekal dlouhý den v Koutech nad Desnou, kde jsme procvičili získané dovednosti na dlouhých a poměrně prudkých sjezdovkách. Nejlepší lyžaři a snowboardisté tam najezdili za jeden den více než 50 km. V pátek se všichni zúčastnili závodů, kde si žáci dle kategorií (snowboard, lyže) projeli na čas slalomovou trať a po závěrečném obědě jsme nejlepším závodníkům rozdělili tři sady medailí a předali ceny a diplomy. Každý večer jsme také praxi získanou během dne doplňovali teoretickými a video přednáškami ohledně lyžařské a snowboardové výzbroje, mazání lyží, oblasti Jeseníků a jejich zajímavostí, zdravovědy, nebezpečí hor a pravidel chování na sjezdovce.

Závěr: Ačkoliv sněhové podmínky v Jeseníkách nebyly ideální, ve vyšších nadmořských výškách a konkrétně na sjezdovkách jsme měli sněhu dost, a proto jsme se lyžování mohli věnovat každý den, i když někdy za cenu promočeného oblečení. Za celou dobu nikdo neonemocněl, což v probíhajících chřipkách, kvůli kterým se několik žáků nemohlo zúčastnit, bylo velmi uspokojující. Za veškerou práci patří dík všem instruktorům. Žáci získali nové sportovní dovednosti a užili si týden v kolektivu bez rodičů, přičemž pro některé to bylo úplně poprvé. V následujících letech zvažujeme přesun ubytování blíže ke sjezdovce, protože doprava od minulých let výrazně stoupla na ceně a vzhledem k menšímu počtu zúčastněných se nejedná o malou položku. I proto jsme nakonec zvolili variantu zpáteční cesty vlakem a autobusem, který mají děti výrazně levnější, abychom ušetřili výdaje za zpáteční cestu. Zde bychom taky chtěli poděkovat dobrovolným hasičům ze Sloupnice, kteří nám dojeli pro zavazadla až do Rapotína.

Mgr. Jiří Lorenc

vedoucí lyžařského kurzu

Vleky a bazén

Skipas Loučná nad Desnou-3,5 dne……….700 Kč

Skipas Kouty nad Desnou-1 den…………..450 Kč

Lázně…..…………………………………...300 Kč

CELKEM…………………..…….1450 Kč

Ve dnech 2.-7.2. 2020 se 7. ZŠ Sloupnice zúčastnila lyžařského výcviku. Před školou se nás sešlo pouhých 14. Do autobusu jsme nastupovali ve velkém lijáku bez jediné vločky. Do Rapotína jsme dojeli za tmy. Chata Losinka byla velmi útulná a pěkně zařízená, ale první dva dny zde chyběl sníh. Již první večer byla veliká legrace a spát jsme šli až v pozdních hodinách. V pondělí po snídani jsme vyrazili na sjezdovku, kde byl alespoň umělý sníh. Pro zpestření programu jsme ve středu navštívili termální lázně ve Velkých Losinách. Ve čtvrtek jsme už od rána lyžovali v Koutech, kde už byl i přírodní sníh. Zde jsme byli až do čtyř hodin, poté jsme se přesunuli na chatu, kde jsme byli po zbytek odpoledne. Páteční dopoledne jsme strávili na sjezdovce Oáze. Zde jsme měli připravený slalom, za který jsme byli patřičně odměněni. Instruktoři nám sdělili, že jelikož je nás malý počet, pojedeme domů vlakem a sloupenští hasiči nám odvezli zavazadla kde škole.

Lyžařský výcvik byl moc hezký a určitě bych ho doporučila všem.

Žákyně VII. třídy

Lyžák se mi líbil. Na pokojích byla sranda. Moc mě bavilo jezdit na sjezdovce, ikdyž některé pády bolely. Ve středu jsme šli do termálních lázní ve Velkých Losinách, kde jsme byli zhruba 3 hodiny. Moc se mi tam líbilo.

Žákyně VI. třídy

Na sjezdovkách je vždycky zábava. Večer na pokojích a v poledním klidu jsme měli vždy dost času si popovídat, zahrát si nějakou hru, nebo se kouknout na film. Bavil mě páteční slalomový závod a ve čtvrtek v Koutech se lyžovalo nádherně. Chutnaly mi i snídaně v podobě švédského stolu.

Žák VIII. třídy

IMG_20200206_141035.jpgIMG_20200206_133954.jpgIMG_20200206_141114.jpg