Nejstarší dochovaná písemná památka o škole pochází z let 1622 - 1665, kdy je faráři Václavu Dvorskému přikázán kromě péče o sloupenskou farnost i dohled nad zdejší školou. Kde stála první škola, nikdo neví, pravděpodobně blízko kostela. Byla dřevěná s doškovou střechou.
V roce 1766 byla stará škola pro sešlost zbořena a začala se stavět škola nová na místě dnešní pošty. Byla stavěna jako venkovská chalupa s jednou velkou světnicí, která sloužila účelům vyučování. Do školy děti chodily, jak dlouho jejich rodiče chtěli. Školní docházka tehdy nebyla povinná. Po celou dobu, co žák navštěvoval školu, po tolik sobot přinášel groš a tři krejcary vídeňského čísla, polínko dříví a krajíc chleba. Tato situace trvala až do roku 1770.
Ale ani tato škola brzy nevyhovovala, a proto byl položen základní kámen ke škole nové. Šlo o budovu, ve které je dnes mateřská škola. Byla dokončena v roce 1811, ale z důvodů napoleónských válek se v ní začalo vyučovat až v roce 1817. Také ta byla mnohokrát přestavována, až bylo rozhodnuto postavit školu novou v místech, kde stojí dodnes.
V roce 1907 žádali sloupničtí občané o školu měšťanskou. V roce 1911 byla zakoupena budova se zahradou od rolníka Jiráska za 1000 korun.
Stavba byla zahájena o prázdninách v roce 1912 staviteli Roslerem a Kudlíkem z České Třebové. Koncem července 1913 byly dostavěny zdi druhého poschodí, štíty a bylo započato s vazbou střechy.
Na začátku války r. 1914 "některé práce uvázly" a pozemek před školou byl neupraven. V říjnu se však již stěhoval nábytek do tří tříd.
8. října 1914 se děti se svými učiteli zúčastnili bohoslužeb a shromáždili se v 1. třídě staré školy, kde k nim promluvil řídící učitel František Brtek, starosta obce Jan Maloch a členové obecního zastupitelstva.
"Potom v tichém průvodu za pěkného podzimního dne se ubírali k nové budově. Sluníčko ozářilo svými paprsky vznešený nový stánek mládeže. Před školou zpívaly děti hymnu a promluvil k nim starosta obce a opět pan řídící."
Celkový náklad na postavení školy byl 179 793,83 Kč.
Ve školní kronice Vojtěcha Holáska stojí přání:
"Tobě školní mládeži, budoucí věk náleží"